Zaburzenia słuchu

Najczęstsze zaburzenia słuchu

Dobre słyszenie w obu uszach pozwala na odbieranie dźwięków z otaczającego nas świata (natury, mowy), czy sygnałów ostrzegawczych. Zaburzenia choćby w jednym z uszu utrudnia lokalizowanie dźwięków oraz rozumienie mowy, zwłaszcza w hałasie. Ubytek słuchu może występować na drodze przewodzeniowej lub odbiorczej. Warto badać słuch regularnie i kontrolować czy nie dochodzi do żadnych jego ubytków.

 


Przewodzeniowe uszkodzenie słuchu

Do najczęstszych przyczyn należy wymienić zalegającą w przewodzie woskowinę, przerwania błony bębenkowej, niedrożnej trąbki słuchowej lub zapalenia ucha środkowego.

  • Czop woskowinowyPowstaje ze złuszczonych komórek naskórnych oraz zanieczyszczeń zewnętrznych. Nadmiar woskowiny może utrudniać słyszenie. Usunięcie woskowiny przez laryngologa rozwiązuje problem.
  • Przerwanie błony bębenkowejMoże powstać wskutek urazu mechanicznego np. podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym. Gdy czujemy pogorszenie słyszenia należy udać się do laryngologa lub protetyka słuchu, którzy w trakcie otoskopii są w stanie sprawdzić stan błony bębenkowej.
  • Niedrożna trąbka słuchowaObjawia się uczuciem pełności w uchu, ma się wrażenie jego zatkania. Leki obkurczające przepisane przez laryngologa prowadzą do usunięcia dolegliwości. Zignorowanie problemu powoduje problemy z wentylacją jamy bębenkowej i prowadzi do dalszych powikłań.
  • Zapalenie ucha środkowegoMoże mieć charakter prosty, ropny lub ostry. W zależności od typu zapalenia mamy do czynienia z przerwaniem błony bębenkowej lub zaleganiem płynu w jamie bębenkowej. Wszystkie odmiany należy skonsultować z lekarzem, zignorowane prowadzą do powikłań oraz zwiększenia niedosłuchu.

Uszkodzenie odbiorcze

Może mieć podłoże genetyczne, wynikać z choroby Meniere’a, zapalenia nerwu ślimakowego, urazu akustycznego, ototoksyczności, głuchoty starczej i innych.

  • Choroba Meniere’aCharakteryzuje się zmiennym niedosłuchem, szumami usznymi, zawrotami głowy, nudnościami. W chorym uchu może dochodzić do zniekształconego słyszenia.
  • Uraz akustycznyJest mechanicznym uszkodzeniem ucha wewnętrznego spowodowanym intensywnym ale krótkotrwałym narażeniem na hałas (zmiany odwracalne) lub długotrwałym, które powoduje nieodwracalne zmiany słuchu. Charakteryzuje się nadwrażliwością na głośne dźwięki.
  • OtotoksycznośćUszkodzenie słuchu w wyniku działania leków. W części przypadków udaje się odwrócić zachodzące zmiany, choć czasem stan może się pogłębiać.

Zmiany w układzie słuchowym związane z wiekiem należą do najczęstszych. Ich przyczyn może być wiele, zmiany te są najtrudniejsze do wychwycenia, gdyż następują stopniowo i prowadzą do powolnego „zapominania” dźwięków. Na szczęście komfort życia pacjentów z niedosłuchem można znacząco poprawić dzięki wykorzystaniu aparatów słuchowych.

Wizyta u protetyka słuchu pozwoli na zlokalizowanie problemu oraz podjęcie odpowiednich kroków – leczenia, protezowania. Zachęcamy do wykonywania badań przynajmniej raz w roku oraz zawsze, gdy zauważamy pojawiający się problem.

Zachęcamy do wykonania profesjonalnego badania słuchu wykonywanego przez dyplomowanego protetyka słuchu.

Już teraz umów się na wizytę przez formularz online lub zadzwoń:

Kupiec Poznański
Suchy Las (obok przychodni Eumedica)
King Cross Marcelin
Plac Wiosny Ludów 2, Poznań
ul. Obornicka 124A, Suchy Las
ul. Bukowska 156, Poznań
tel. 61 670 72 00
tel. 61 670 73 13
tel. 61 670 86 82