Zaburzenia słuchu

Najczęstsze zaburzenia słuchu

Dobre słyszenie w obu uszach pozwala na odbieranie dźwięków z otaczającego nas świata (natury, mowy), czy sygnałów ostrzegawczych. Zaburzenia choćby w jednym z uszu utrudnia lokalizowanie dźwięków oraz rozumienie mowy, zwłaszcza w hałasie. Ubytek słuchu może występować na drodze przewodzeniowej lub odbiorczej. Warto badać słuch regularnie i kontrolować czy nie dochodzi do żadnych jego ubytków.

 


Przewodzeniowe uszkodzenie słuchu

Do najczęstszych przyczyn należy wymienić zalegającą w przewodzie woskowinę, przerwania błony bębenkowej, niedrożnej trąbki słuchowej lub zapalenia ucha środkowego.

  • Czop woskowinowyPowstaje ze złuszczonych komórek naskórnych oraz zanieczyszczeń zewnętrznych. Nadmiar woskowiny może utrudniać słyszenie. Usunięcie woskowiny przez laryngologa rozwiązuje problem.
  • Przerwanie błony bębenkowejMoże powstać wskutek urazu mechanicznego np. podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym. Gdy czujemy pogorszenie słyszenia należy udać się do laryngologa lub protetyka słuchu, którzy w trakcie otoskopii są w stanie sprawdzić stan błony bębenkowej.
  • Niedrożna trąbka słuchowaObjawia się uczuciem pełności w uchu, ma się wrażenie jego zatkania. Leki obkurczające przepisane przez laryngologa prowadzą do usunięcia dolegliwości. Zignorowanie problemu powoduje problemy z wentylacją jamy bębenkowej i prowadzi do dalszych powikłań.
  • Zapalenie ucha środkowegoMoże mieć charakter prosty, ropny lub ostry. W zależności od typu zapalenia mamy do czynienia z przerwaniem błony bębenkowej lub zaleganiem płynu w jamie bębenkowej. Wszystkie odmiany należy skonsultować z lekarzem, zignorowane prowadzą do powikłań oraz zwiększenia niedosłuchu.

Uszkodzenie odbiorcze

Może mieć podłoże genetyczne, wynikać z choroby Meniere’a, zapalenia nerwu ślimakowego, urazu akustycznego, ototoksyczności, głuchoty starczej i innych.

  • Choroba Meniere’aCharakteryzuje się zmiennym niedosłuchem, szumami usznymi, zawrotami głowy, nudnościami. W chorym uchu może dochodzić do zniekształconego słyszenia.
  • Uraz akustycznyJest mechanicznym uszkodzeniem ucha wewnętrznego spowodowanym intensywnym ale krótkotrwałym narażeniem na hałas (zmiany odwracalne) lub długotrwałym, które powoduje nieodwracalne zmiany słuchu. Charakteryzuje się nadwrażliwością na głośne dźwięki.
  • OtotoksycznośćUszkodzenie słuchu w wyniku działania leków. W części przypadków udaje się odwrócić zachodzące zmiany, choć czasem stan może się pogłębiać.

Zmiany w układzie słuchowym związane z wiekiem należą do najczęstszych. Ich przyczyn może być wiele, zmiany te są najtrudniejsze do wychwycenia, gdyż następują stopniowo i prowadzą do powolnego „zapominania” dźwięków. Na szczęście komfort życia pacjentów z niedosłuchem można znacząco poprawić dzięki wykorzystaniu aparatów słuchowych.

Wizyta u protetyka słuchu pozwoli na zlokalizowanie problemu oraz podjęcie odpowiednich kroków – leczenia, protezowania. Zachęcamy do wykonywania badań przynajmniej raz w roku oraz zawsze, gdy zauważamy pojawiający się problem.

Zachęcamy do wykonania profesjonalnego badania słuchu wykonywanego przez dyplomowanego protetyka słuchu.

Już teraz umów się na wizytę przez formularz online lub zadzwoń:

Kupiec Poznański   
Suchy Las (obok przychodni Eumedica)
Plac Wiosny Ludów 2, Poznań      
ul. Obornicka 124A, Suchy Las
tel. 61 670 72 00   
tel. 61 670 73 13