Budowa aparatu słuchowego

TROCHĘ HISTORII

Aparaty słuchowe produkowane są już od ponad 100 lat, obecne modele w niczym nie przypominają jednak modeli z poprzedniego wieku. Ze względu na ograniczenia technologiczne, pierwsze aparaty kieszonkowe wprowadzono w latach 50. XXw. Przypominały one staromodne odtwarzacze muzyki i za pomocą kabla łączyły się z słuchawką w uchu. Rozwiązanie to było niepraktyczne, dźwięki zbierane były za pomocą mikrofonu znajdującego się w kieszeni, co sprawiało, że brzmiały nienaturalnie. Przez następne 50 lat technologia rozwijała się i dzięki postępującej miniaturyzacji zaczęto produkować aparaty zauszne oraz wewnątrzuszne (wielkości dzisiejszej słuchawki bluetooth).

Produkcja aparatów cyfrowych rozpoczęła się pod koniec lat 90. i trwa do dziś. Aparaty cyfrowe pozwoliły na szybszą obróbkę dźwięku oraz dały podwaliny technologiom, których nie da się zastosować w aparatach analogowych. Obserwując rynek technologiczny aparatów cyfrowych można zauważyć, że stają się coraz mniejsze, coraz ładniejsze, coraz szybsze oraz zaskakują wieloma nowymi rozwiązaniami, które mają na celu uzyskanie jak najbardziej naturalnego dźwięku oraz uwypuklenie dźwięków mowy. Przyjrzenie się budowie aparatu słuchowego pozwala lepiej zrozumieć jego funkcjonowanie.

 

BUDOWA APARATU SŁUCHOWEGO

Pierwszym elementem składowym aparatu słuchowego jest mikrofon. Jego zadaniem jest zebranie dźwięku z otoczenia oraz zamiana drgań fali akustycznej na sygnał elektryczny, który później zostaje poddany obróbce. Obecnie aparaty składają się z systemu mikrofonów (zazwyczaj dwóch, czasem większej liczby), pozwala to na kształtowanie kierunkowości w aparacie słuchowym. Kierunkowość regulowana jest na różne sposoby (może być ustalona odgórnie lub dostosowywać się do otoczenia) i opisuje kierunek, z którego zbierane są dźwięki.
Kolejnym elementem aparatu słuchowego jest wzmacniacz. Dźwięk w postaci cyfrowej jest poddawany szeregom operacji mających na celu taką jego obróbkę, aby pacjent uznał go za najbardziej komfortowy. Służą do tego filtry oraz kompresory, za pomocą których reguluje się wzmocnienie poszczególnych pasm dźwięku (częstotliwości). Na tym etapie w aparatach cyfrowych następuje kształtowanie kierunkowości, redukcja szumów oraz sprzężeń (które dzięki odpowiednim algorytmom zostają wykryte jako dźwięki niepożądane i wyciszone). Jeśli aparat ma taką możliwość, tutaj zachodzi także wykrywanie sygnału mowy, wygładzanie dźwięków impulsowych oraz implementowane są różne algorytmy, mające na celu uwypuklenie mowy na tle dźwięków otoczenia.
Ostatnim elementem elektronicznym aparatu słuchowego jest słuchawka, która przekazuje przetworzony sygnał elektryczny na drgania membrany. Membrana generuje falę akustyczną, którą odbieramy jako dźwięk.
W celu kształtowania charakterystyki dźwięku stosuje się również fizyczne filtry oraz, jeśli jest taka potrzeba, filtry przeciwwoskowinowe, aby zabezpieczyć aparat przed zabrudzeniem.

TYLKO NA BATERIE?

Zasilanie aparatu to największy element aparatu słuchowego. Pozwala to na korzystanie z aparatu przez stosunkowo długi czas. Baterie w pierwszych aparatach słuchowych pozwalały na korzystanie z niego przez kilkanaście godzin, obecnie jest to od kilku do kilkunastu dni. W aparatach słuchowych wykorzystuje się baterie cynkowo-powietrzne, a charakterystyczna dla aparatów naklejka powstrzymuje nową baterię przez rozładowaniem. Reakcja chemiczna rozpoczyna się po odklejeniu naklejki zabezpieczającej. Od kilku lat producenci aparatów wprowadzają coraz więcej modeli ładowalnych. To ekologiczne rozwiązanie pozwala na korzystanie z jednego ogniwa (najczęściej litowo-jonowego) przez kilka lat. Aparaty należy codziennie odłożyć na ładowarkę, a po nocnym ładowaniu pozwalają cieszyć się słyszeniem przez cały dzień. Niektóre ładowarki wyposażone są w power banki, inne osuszają aparat w trakcie ładowania.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Obecnie aparaty automatycznie dostosowują ustawienia do środowiska, w którym się znajdujemy. Można dokonywać w nich zmian, a dzięki połączeniu między dwoma identycznymi modelami, aparaty wymieniają się informacjami o dźwiękach odebranych ze środowiska oraz o ustawieniach. Dzięki możliwości połączenia aparatów z aplikacją na telefon możemy zmieniać parametry aparatów za pomocą komórki, a także prowadzić rozmowy telefoniczne przez aparaty (bez przykładania telefonu do ucha) czy słuchać przez nie muzyki.
Każdego roku na rynku pojawiają się nowe aparaty, nowe rozwiązania. Obecnie aparaty są praktycznie niewidoczne, a technologia pozwala traktować je jako gadżet ułatwiający życie. W naszych salonach mogą Państwo wypożyczyć różne aparaty, których ceny oraz możliwości są dostosowywane do Państwa potrzeb.

Maria

 

Zachęcamy do wykonania profesjonalnego bezpłatnego badania słuchu wykonywanego przez dyplomowanego protetyka słuchu.

Już teraz umów się na wizytę przez formularz online lub zadzwoń:

Kupiec Poznański   
Suchy Las (obok przychodni Eumedica)
Plac Wiosny Ludów 2, Poznań      
ul. Obornicka 124A, Suchy Las
tel. 61 670 72 00   
tel. 61 670 73 13

King Cross Marcelin
Bukowska 156, Poznań     
tel. 61 670 86 82  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *