Jak przygotować się na badanie wzroku?

Badanie wzroku wykonują specjaliści ochrony wzroku, najczęściej optometryści i okuliści. Optometrysta specjalizuje się w doborze korekcji wady wzroku i ewentualnej terapii widzenia natomiast rolą okulisty jest leczenie i diagnozowanie chorób, choć i on wystawia recepty na okulary korekcyjne. Specjalista dobierający soczewki kontaktowe nazywany jest kontaktologiem, może być nim zarówno optometrysta jak i okulista.

  • Przygotowując się na badanie wzroku należy zabrać ze sobą wszystkie pary okularów, których się używa oraz wcześniejsze wyniki badań wzroku.
  • Podczas badania specjalista może zapytać o choroby oczu pacjenta i jego rodziny, a także dolegliwości związane ze wzrokiem np. zmęczenie i suchość oczu.
  • Warto przypomnieć sobie także ile czasu minęło od ostatniego badania wzroku.
BADANIE OPTOMETRYCZNE

W zależności od rodzaju badania trzeba zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Specjalista nie tylko ustala odpowiednią korekcję okularową ale także badana widzenie obuoczne w celu jak najdokładniejszej oceny procesu widzenia u danego pacjenta.

Badanie optometryczne trwa około 30 minut. Jeżeli planujesz po badaniu wybrać i kupić okulary zarezerwuj sobie minimum 60 minut.

BADANIE OKULISTYCZNE

Badanie okulistyczne zazwyczaj zawiera w sobie pomiar ciśnienia śródgałkowego i badanie dna oka. To drugie wymaga rozszerzenia źrenic poprzez podanie przez lekarza okulistę specjalistycznych kropli. Działanie kropli utrzymuje się do kilku godzin dlatego po badaniu nie wolno prowadzić samochodu, a czytanie lub korzystanie z komputera może być utrudnione. W słoneczny dzień warto po badaniu okulistycznym założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Choć wizyta w gabinecie trwa zwykle 20 minut to w trakcie badania konieczna jest przerwa, w czasie której dojdzie do rozszerzenia źrenic. W jej trakcie możesz odpocząć np. pijąc kawę. Na wizytę zarezerwuj sobie do godziny czasu.

DOBÓR MIĘKKICH SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Dobór soczewek kontaktowych składa się z 2-3 spotkań. Trwa zazwyczaj 0,5-1,5 godziny. Zwłaszcza pierwsza wizyta kontaktologiczna może być dłuższa, bo w jej trakcie pacjent uczy się zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Nauka taka jest prostsza, gdy paznokcie u rąk są krótko obcięte a oczy nie mają na sobie makijażu.

Kontaktolog dobiera soczewki tak, aby oprócz bezpieczeństwa, wygody i dobrej jakości widzenia spełniały wymagania nawet najbardziej wymagających pacjentów. Oprócz klasycznych rozwiązań w naszych gabinetach dopasujesz także soczewki kontaktowe kolorowe oraz światłoczułe, o swoich oczekiwaniach powiedz już na pierwszej wizycie.

JUŻ NOSZĘ SOCZEWKI KONTAKTOWE

Jeżeli nosisz już soczewki kontaktowe jednodniowe na badanie zabierz ze sobą kolejną parę lub okulary korekcyjne. Ta para, w której przyjdziesz będzie musiała być zdjęta i wyrzucona podczas badania. O ile to możliwe, specjalista zapewni Ci nową parę od razu, lecz czasami wymaga ona zamówienia ich specjalnie dla pacjenta.

Jeżeli nosisz soczewki miesięczne lub dwutygodniowe, zabierz ze sobą swój pojemnik oraz płyn do soczewek kontaktowych. Pamiętaj jednak, że jeżeli zapomnisz zabrać ich ze sobą możesz dokupić je przed badaniem bezpośrednio w naszym salonie.

JAK CZĘSTO BADAĆ WZROK

Zarówno badanie okulistyczne i optometryczne u osób zdrowych powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz na 2 lata. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe specjalistyczna kontrola kontaktologiczna powinna odbywać się raz w roku. U dzieci, osób starszych, obciążonych chorobami lub innymi problemami z widzeniem konieczne mogą się okazać częstsze wizyty. Szczegółowe zalecenia co do częstości odbywanych wizyt udzieli Ci specjalista podczas badania. Na badanie warto umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście w jednym z salonów.

MAM PYTANIE

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące planowanej wizyty specjaliści w Salonach Perfect Eye Optic chętnie Ci na nie odpowiedzą. Optometrysta przyjmuje codziennie w każdym z naszych salonów, zapraszamy do kontaktu!

Michalina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *