Pierwsze oznaki pogorszenia się słuchu

Niedosłuch

Problemy ze słuchem trudniej zauważyć niż te ze wzrokiem. Obniżona ostrość wzroku uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie i wymusza dość szybką reakcję w postaci wizyty u specjalisty oraz zastosowanie korekcji. Niedosłuch nie tylko trudniej zauważyć, ale też dłużej zwleka się z jego korekcją. Przecież wystarczy poprosić kogoś o powtórzenie, telewizor ustawić głośniej i można udawać, że problemu nie ma. W pewnym momencie robi się to jednak uciążliwe, a im wcześniej zadziałamy, tym lepsze efekty protezowania. Często pierwsze oznaki niedosłuchu pierwsza zauważa rodzina, której bardziej doskwiera ciągłe powtarzanie, czy też głośno używane radio i telewizor.

Objawy

Najczęściej niedosłuch zauważamy u osób starszych, choć problem może dotknąć osoby w każdym wieku. Składać się może na to wiele czynników omówionych w naszym artykule. Osoba z niedosłuchem dostrzeże u siebie najpierw: problemy ze słyszeniem mowy oraz jej rozumieniem, ustawianie odbiorników głośniej niż w przeszłości lub głośniej niż inni domownicy, trudności w zrozumieniu rozmowy telefonicznej, głosów kobiecych, dzieci. Osoby bliskie zauważą, że muszą powtarzać kilkukrotnie swoją wypowiedź, że muszą mówić głośniej, często patrząc na słuchacza (który próbuje z ruchu warg wyczytać to, czego nie dosłyszał), telewizor ustawiony przez osobę z niedosłuchem jest dla osoby dobrze słyszącej za głośny. Osobie z niedosłuchem mogą uciekać fragmenty rozmów i w efekcie nie wie czegoś, co było jej mówione. Czasem powoduje to wycofanie się osób niedosłyszących z życia towarzyskiego, gdyż problemy ze słuchem odbierają radość ze spotkań z najbliższymi. Warto skorzystać z pomocy protetyka słuchu i sprawdzić jaka korekcja okaże się skuteczna.

Dzieci, a niedosłuch

Niedosłuch dotyka również dzieci. Niektóre problemy spowodowane są infekcjami lub odwracalnymi zmianami, jednak wymagają interwencji. Czasem jest konieczne zastosowanie aparatu słuchowego. Aby zauważyć niedosłuch u dziecka trzeba je bacznie obserwować, samo nie poinformuje, że nie słyszy dobrze. U najmniejszych dzieci należałoby zwrócić uwagę, czy odwraca się do źródła dźwięku. Chodzi zarówno o dzwonek, karetkę, dźwięki życia codziennego, jak i o mowę. Tu trzeba być jednak czujnym, gdyż dzieci z niedosłuchem są bardzo wyczulone na ruch i bodźce wzrokowe zastępują im częściowo słyszenie. Niepokój powinno również wzbudzić nie reagowanie na polecenia. Dzieci radzą sobie obserwując gestykulację rodzica, kamuflując swój problem ze słuchem. Jeśli rozwój mowy dziecka nie przebiega prawidłowo – z opóźnieniem lub niektóre głoski wypowiadane są niepoprawnie, może to oznaczać problemy ze słuchem. Również dzieci mówiące za głośno, słuchające za głośno urządzeń elektronicznych powinny być uważniej obserwowane. U starszych dzieci mogą pojawić się problemy z nauką, zwłaszcza języków, z czytaniem, ze skupieniem na lekcjach. Dziecko może mieć trudności z porozumieniem się z rówieśnikami, a w efekcie trudniej mu nawiązać relacje.

Badanie słuchu

W razie jakiejkolwiek obawy o swój słuch należy jak najszybciej udać się do protetyka słuchu, który wykona badanie i zaproponuje rozwiązanie lub skieruje do innego specjalisty. Warto wykonać badanie nawet, jeśli sądzimy, że wszystko jest w normie. Nie dość, że uzyskujemy pewność, że nie mamy powodów do obaw, otrzymujemy również wynik, który w przyszłości będzie można porównać z następnymi.

Autor: MARIA


Zachęcamy do wykonania profesjonalnego bezpłatnego badania słuchu wykonywanego przez dyplomowanego protetyka słuchu.

Już teraz umów się na wizytę przez formularz online lub zadzwoń:

Kupiec Poznański   
Suchy Las (obok przychodni Eumedica)
Plac Wiosny Ludów 2, Poznań      
ul. Obornicka 124A, Suchy Las
tel. 61 670 72 00   
tel. 61 670 73 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *