Okulary fotochromowe

Okulary fotochromowe

Co to takiego?

Soczewki fotochromowe zaciemniają się podczas wystawienia ich na działanie światła ultrafioletowego. W przypadku braku światła UV (przebywanie w budynkach) soczewki okularowe z powrotem stają się przezroczyste. Rozwiązanie to pozwala na komfortowe przebywanie na świeżym powietrzu oraz brak konieczności zmiany okularów podczas wchodzenia do budynków.

Jak działają soczewki fotochromowe?

Dzięki umieszczeniu światłoczułych cząsteczek w strukturze soczewki okularowej działanie światła UV wywołuje zmianę wiązań chemicznych, co prowadzi do zaciemnienie okularów. Brak światła UV generuje proces odwrotny, a soczewki stają się z powrotem bezbarwne.

Zalety nowoczesnych konstrukcji

W nowoczesnych produktach proces zaciemniania i odbarwiania trwa kilkanaście sekund. Soczewki okularowe fotochromowe bez względu na to czy są zaciemnione czy przezroczyste w takim samym stopniu chronią nasze oczy przed szkodliwym światłem ultrafioletowym.

Ciekawym rozwiązaniem są także soczewki fotochromowe, które są wstępnie zabarwione w 50% i po wystawieniu ich na światło UV zaciemniają się do 90%.

Soczewki fotochromowe występują najczęściej w kolorze szarym i brązowym, a także zielonym.

Czy soczewki fotochromowe działają równo w każdych warunkach?

Nie, działanie fotochromu uzależnione jest od kilku czynników. Najlepsze działanie uzyskuje się w niskich temperaturach oraz wysokim natężeniu światła UV. Jednak bez obaw, nowoczesne materiały zaciemniają się także w upalne dni.

Czy sprawdzą się w każdej sytuacji?

Nie, szczególnie w wymienionych sytuacjach:

  • okulary fotochromowe tylko wstępnie zaciemniają się podczas jazdy autem (szyby samochodowe blokują dostęp światła UV). Na polskim rynku dostępne są także zmodyfikowane okulary fotochromowe, które zaciemniają się także podczas jazdy autem.
  • podczas planowania wyjazdu w miejsca gdzie temperatury przekraczają 35 °C warto zabrać ze sobą osobną parę okularów przeciwsłonecznych (w wysokiej temp okulary fotochromowe nie zaciemnią się w pełni)

Dlaczego warto wybrać soczewki fotochromowe?

  • ochrona oczu (światło UV ma wpływ na takie choroby jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej)
  • komfort przez cały dzień bez zamieniania okularów korekcyjnych na barwione
  • świetnie sprawdzają się u osób wrażliwych na światło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *