Rodzaje aparatów słuchowych

Rodzaje aparatów słuchowych

Na rynku istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych. Zadaniem protetyka słuchu jest dobranie aparatu optymalnego dla potrzeb i preferencji ich użytkownika. Jest wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru. Należy wybrać odpowiedni rozmiar, wielkość wzmocnienia (dopasowaną do wielkości niedosłuchu), sposób ładowania, poziom technologiczny, z którym wiążą się dostępne funkcje.

Pierwszym kryterium przy wyborze aparatu jest wygląd. Aparaty wewnątrzuszne są mało widoczne i można je dopasować dla większości niedosłuchów, jednak nie do wszystkich. Przeszkodą mogą być problemy z woskowiną czy wyciekami z ucha. Muszą one pracować automatycznie, gdyż w przeciwieństwie do większości zausznych, nie posiadają żadnych przycisków. Większość takich aparatów ma tylko jeden mikrofon, co ogranicza ich możliwości w zakresie redukcji hałasu czy przetwarzania dźwięku mowy.


Wśród aparatów zausznych wyróżniamy taki, w którym cała elektronika znajduje się za uchem oraz taki, w którym słuchawka znajduje się bezpośrednio w uchu osoby niedosłyszącej.

Wielkość wzmocnienia jest obliczana przez protetyka słuchu na podstawie wyników badań audiometrii tonalnej oraz audiometrii mowy. Obecnie większość aparatów posiada duży zakres dopasowania, jednak specyficzne rodzaje niedosłuchów mogą ograniczać wybór.


Obecnie coraz częściej proponowanymi aparatami są te z rozwiązaniem ładowalnym. Urządzenie takie należy podłączyć wieczorem do przystosowanej do tego ładowarki i odłączyć z niej rano przy zakładaniu urządzeń. Używanie baterii co prawda sprawia, że wymienia się je co kilka dni, jednak jest to niekończący się koszt oraz konieczność wybierania się do punktu, w którym można je zakupić. Niektóre osoby mają problemy manualne z wymianą baterii lub przypadkiem uszkadzają tę część aparatu przy wymianie, co nie następuje w przypadku aparatów ładowalnych.


Ostatnim, być może najważniejszym kryterium przy wyborze pomocy słuchowej jest wybór poziomu technologicznego urządzenia. W związku z tym, że każdy z nas jest inny i na co dzień przebywa w innych sytuacjach akustycznych, najlepszym dla niego rozwiązaniem może być inny aparat. Osobie zmagającej się z szumami usznymi należy dopasować aparat posiadający funkcję terapii szumów usznych. Dla kogoś często słuchającego muzyki oraz odwiedzającego filharmonię należy wybrać aparat pozwalający jak najwierniej oddać otaczające go dźwięki. Osobie aktywnej należy dopasować aparat, który poradzi sobie z sytuacjami, w których dobre słyszenie jest najważniejsze.

Najnowszym ładowalnym rozwiązaniem na rynku z technologią na najwyższym poziomie jest aparat firmy Signia – Styletto. Innowacyjna konstrukcja sprawia, że jest niesamowicie smukły i niezauważalny za uchem. Jego ładowarka służy jako power bank i w razie czego pozwala na szybkie podładowanie urządzeń w razie niespodziewanej sytuacji.

Autor: MARIA


Zapraszamy do testowania aparatów słuchowych w salonach Perfect Eye Optic oraz do umawiania się na badania słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *