Niedosłuch związany z wiekiem

Wraz z wiekiem nasza zdolność słyszenia pogarsza się. Zjawisko to jest związane z uszkodzeniem czuciowo-nerwowym i jest nieodwracalną zmianą.

Przejawia się pogorszeniem słyszenia, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości, co zmniejsza zrozumiałość mowy, zwłaszcza w hałasie.

Dodatkowo charakteryzuje się szumami usznymi, często o wysokim brzmieniu. Tempo zmian zależy w dużej mierze od predyspozycji genetycznych.

Uszkodzenie spowodowane jest zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym i może wynikać z zaniku komórek słuchowym, uszkodzenia nerwu słuchowego, niedostatecznej ilości endolimfy w uchu, zaburzeń ukrwienia związanym ze sztywnieniem błony podstawnej.

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że problemy ze słuchem wymagające aparatu słuchowego ma 5% populacji. To co dwudziesta osoba!

Szacuje się również, że do 2050 roku co dziesiąty z nas będzie mieć problemy ze słuchem wymagające aparatu słuchowego. Wśród osób powyżej 65 roku życia już około 1/3 osób ma uszkodzony słuch. Firma Sivantos we współpracy z protetykami słuchu wykonuje Narodowy Test Słuchu i objeżdżając wybrane miasta Polski sprawdza stan słuchu Polaków.

Według statystyk z 2015r. 73% osób powyżej 60. roku życia zostało skierowanych na badania diagnostyczne w wyniku stwierdzenia niedosłuchu.

Pacjenci przyznają, że od zauważenia niedosłuchu do decyzji o wykonaniu badania słuchu mija nawet kilka lat. To kilka lat dobrego słyszenia, które sobie zabierają. Im wcześniej wykona się badanie słuchu oraz zdecyduje na aparat, tym większy zysk z zastosowanej pomocy słuchowej się uzyska. Zaleca się sprawdzanie stanu swojego słuchu przynajmniej raz w roku u osób po 40-50 roku życia.

Autor: MARIA


Zachęcamy do wykonania profesjonalnego badania słuchu wykonywanego przez dyplomowanego protetyka słuchu.

Już teraz umów się na wizytę przez formularz online lub zadzwoń:

Kupiec Poznański   
Suchy Las (obok przychodni Eumedica)
Plac Wiosny Ludów 2, Poznań      
ul. Obornicka 124A, Suchy Las
tel. 61 670 72 00   
tel. 61 670 73 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *