Multifocalne soczewki kontaktowe

Soczewki multifokalne

Często w okolicach 42go roku życia pojawia się dyskomfort podczas czytania i pracy przy komputerze. Najczęstszym rozwiązaniem są okulary do czytania, które zapewniają ostry obraz tekstu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ widzenie do dali oraz do komputera jest niewyraźne. Z tego powodu dużym powodzeniem cieszą się okulary progresywne, w których uzyskujemy ostre widzenie na wszystkie odległości.

Nie każdy wie, że okulary progresywne mają swój odpowiednik w soczewkach kontaktowych, są to soczewki multifocalne. Ich konstrukcja pozwala na uzyskanie dobrej, jakości widzenia na wszystkie odległości, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania okularów. Często potencjalni użytkownicy okularów progresywnych obawiają się problemów z przyzwyczajeniem się do tego typu korekcji. Zaletą soczewek multifocalnych jest spontaniczna adaptacja, bez efektu pływania obrazu.

Jak to działa ? Konstrukcja soczewek multifokalnych

Obraz, który trafia do oka uzależniony jest od wielkości źrenicy, dlateg soczewka multifocalna złożona jest z koncentrycznych okręgów o różnej mocy optycznej. W zależności od natężenia światła i odległości obserwowanego obiektu na siatkówkę ludzkiego oka trafia obraz z poszczególnych stref soczewki. Tym samym użytkownik soczewek uzyskuje ostry obraz na wszystkie odległości.

Przykładowa konstrukcja soczewki multifocalnej.

Źródło: Cooper Vision, Biofinity multifocal

Zalety soczewek multifocalnych
  • brak potrzeby stosowania okularów korekcyjnych
  • wyraźne widzenie na wszystkie odległości
  • spontaniczna adaptacja
  • brak kosztów w przypadku zmiany korekcji
  • sprawdzają się zarówno w przypadku krótkowzroczności jak i nadwzroczności
  • występują w wersji jednodniowej i miesięcznej
Astygmatyzm, a soczewki multifocalne

Skorygowanie astygmatyzmu z wykorzystaniem soczewek multifocalnych jest możliwe, szczególnie przy niewielkich wartościach astygmatyzmu. W przypadku średnich i wysokich wartości niekiedy nie udaje się osiągnąć dobrej jakości widzenia.

Jak zacząć?

W celu prawidłowego dobrania soczewek multifocalnych niezbędna jest wizyta u doświadczonego specjalisty, który prawidłowo dopasuje soczewki do wady wzroku oraz wymagań wzrokowych pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *