Krople do oczu

W każdej aptece, czy też salonie optycznym znajdziemy dziesiątki różnych kropli nawilżających. Powstaje pytanie, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu kropli nawilżających?

Głównym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować podczas zakupu kropli nawilżających jest przyczyna ich zastosowania. Skład kropli będzie warunkował ich przeznaczenie. Powodów stosowania kropli może być kilka:

 

  • zespół suchego oka
  • zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze
  • suchość oczu podczas stosowania soczewek kontaktowych
  • stan zapalny
  • alergia

 

Zespół suchego oka

To schorzenie charakteryzuje się wydzielaniem niewystarczającej ilości łez lub zaburzeniem w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Stosowanie kropli nawilżających ma na celu złagodzenie występujących objawów, takich jak suchość oka, pieczenie, swędzenie. W przypadku silnych objawów najlepiej jest stosować krople gęste/żelowe, przez co oko przez dłuższy czas jest nawilżone. Zaraz po aplikacji tego typu kropli obraz może być zamazany. Gdy objawy są niewielkie lub musimy zachować przez cały czas ostry obraz wybierzmy płynne krople nawilżające.

 

 

Praca z komputerem

Podczas pracy z ekranami dużo rzadziej mrugamy, co przekłada się na wysuszanie powierzchni oka. Zwykle praca przy komputerze odbywa się w klimatyzowanych pomieszczeniach, co dodatkowo wzmaga nieprzyjemne objawy. Dla osób zmagających się z tym problemem polecane są płynne krople nawilżające, które zawierają wysokie stężenia kwasu hialuronowego.

Stosowanie soczewek kontaktowych

Dla użytkowników soczewek kontaktowych kluczowym aspektem będzie stosowanie kropli nawilżających, które nie uszkodzą soczewek. Jeśli krople są przeznaczone do stosowania z soczewkami kontaktowymi znajdziemy taką adnotację na opakowaniu. Nie zaleca się stosowania żelowych kropli podczas użytkowania szkieł.

Stan zapalny

Tutaj bezwzględnie należy odwiedzić okulistę, który zaleci odpowiednie krople na receptę. Tak jak w przypadku antybiotyków przyjmowanych doustnie – nie wolno przerywać kuracji zaraz po uzyskaniu poprawy stanu oka.

Alergia

Podobnie jak w przypadku stanów zapalnych wymagana jest konsultacja okulistyczna. Dodatkowo należy unikać preparatów zawierających konserwanty. Regularne stosowanie kropli nawilżających z konserwantami może doprowadzić do silnego stanu zapalnego. Bardzo dobrym rozwiązaniem są jednorazowe krople nawilżające tzw. minimsy które nie zawierają konserwantów, co więcej i w ich przypadku nie musimy obawiać się, że krople się przeterminują.

NIEBEZPIECZEŃSTWA

Należy uważać na preparaty, które reklamowane są, jako łagodzące zaczerwienienie oczu. Często ich działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu oko wygląda na białe, wypoczęte. Niestety jest to bardzo szkodliwe na ludzkiego oka i nie należy ich stosować.

Przed zakupem kropli nawilżających zachęcamy do skonsultowania się z odpowiednim specjalistą z zakresu ochrony wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *