Płyny do soczewek kontaktowych

Płyny są niezbędne dla każdego użytkownika soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych. Służą do przechowywania oraz czyszczenia soczewek kontaktowych. Dodatkowo płyny odpowiadają za nawilżenie soczewek, dzięki czemu podnoszą komfort noszenia szkieł kontaktowych.

Płyny do soczewek kontaktowych służą do:

  1. Czyszczenia
  2. Przechowywania i dezynfekcji
  3. Płukania i nawilżania
  4. Usuwania i częściowego zapobiegania tworzeniu osadów

Płyny do soczewek kontaktowych dzielmy na: wielofunkcyjne i oksydacyjne.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek kontaktowych

Uniwersalne płyny służą zarówno do przechowywania, czyszczenia i dezynfekowania soczewek. Płyny nowej generacji zawierają także
składniki nawilżające, dzięki czemu komfort 
noszenia soczewek jest jeszcze wyższy.  Przy użyciu płynów uniwersalnych nie można zapominać o codziennym mechanicznym czyszczeniu i płukaniu soczewek. 

Płyny te– jak każdy produkt – mają ograniczone terminy ważności. Waży jest jest również czas po otwarciu butelki, zwykle można bezpiecznie korzystać z płynu do około trzech miesięcy od pierwszego użycia. Płyny do szkieł kontaktowych należy bezwzględnie przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Aby przedłużyć żywotność płynu, należy dobrze zakręcać butelkę po każdym użyciu i unikać dotykania końcówki wkraplacza.

Oksydacyjne płyny do soczewek kontaktowych

Płyny oksydacyjne to systemy pielęgnacyjne, których głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru (woda utleniona). Są łatwiejsze w użytkowaniu, gdyż nie wymagają czyszczenia mechanicznego (pocierania i spłukiwania). Wystarczy włożyć soczewki do pojemnika zawierającego dysk neutralizujący i zalać płynem.

Po umieszczeniu soczewek w płynie oksydacyjnym oraz specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku zachodzi proces neutralizacji nadtlenku wodoru (rozpad na tlen i wodę). Przyczynia się to do dokładnego dezynfekowania soczewek oraz usunięcia osadów (np. białek, resztek makijażu) zgromadzonych nie tylko na powierzchni soczewki kontaktowej ale również w strukturze soczewki.

Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów co eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Z tego powodu zalecane są alergikom, osobom z wrażliwymi oczami oraz osobom ze skłonnością do gromadzenia na soczewce osadów.

Jak należy prawidłowo stosować płyn oksydacyjny?
  1. Płynu oksydacyjnego nie należy aplikować bezpośrednio do oczu ani stosować do przepłukiwania soczewek. Bezpośrednia aplikacja do oczu niezneutralizowanej wody utlenionej spowoduje mocne pieczenie, ból, zaczerwienienie oczu i może przyczynić się do uszkodzenia nabłonka rogówki. 
  2. Po umieszczeniu soczewek w płynie muszą one w nim pozostać przez minimum 6 godzin. Założenie soczewek przed upływem wyznaczonego czasu może prowadzić do pieczenia i zaczerwienienia oczu.
  3. Płynu nie należy również stosować po upływie 3 miesięcy od otwarcia butelki oraz po upływie daty ważności umieszczonej przez producenta na opakowaniu.

Wszelkie informacje związane ze sposobem używania płynów znajdują się w formie instrukcji wewnątrz opakowań. Należy zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem stosowania płynu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *