Krótkowzroczność u dzieci

Krótkowzroczność jest jedną z najbardziej powszechnych wad wzroku na świecie. Występowanie krótkowzroczności kształtuje się na poziomie około 30-40% wśród osób dorosłych w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz blisko 80% w populacji azjatyckiej, szczególnie w Chinach.

Ze względu na stały rozwój nowoczesnych technologii oraz ciągłą, intensywną pracę z bliska (czytanie, pisanie, komputer, tablet, smartfon) nasze dzieci są dużo bardziej narażone na pojawienie się krótkowzroczności. Zakres i występowanie krótkowzroczności stale rośnie. W przeciągu minionych trzydziestu lat liczba osób krótkowzrocznych w Europie i Stanach Zjednoczonych wzrosła blisko dwukrotnie.

                        Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko występowania krótkowzroczności u naszych dzieci?

Może to brzmieć dziwnie, jednak jednym z najlepszych sposobów jest zachęcenie dziecka do przebywania na świeżym powietrzu.

Kilkadziesiąt badań naukowych potwierdza, że przebywanie dzieci na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna i jak najmniejsza liczba godzin spędzonych na pracy z bliska może zapobiec pojawieniu się lub spowolnić narastanie krótkowzroczności u dzieci.

Kluczowe jest stałe kontrolowanie ilości czasu spędzanego przez nasze dzieci przy czytaniu/pisaniu i pracy z urządzeniami elektronicznymi.

                        Co możemy zrobić, aby spowolnić narastanie krótkowzroczności?

Po pierwsze – regularne kontrole wzroku. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której dziecko nie widzi ostro. Brak aktualnej korekcji wzroku jest jednym z powodów przyśpieszenia narastania krótkowzroczności.

Ortokorekcja – jedyna naukowo potwierdzona metoda pozwalająca na spowolnienie narastania krótkowzroczności u dzieci.

Metoda ta polega na zakładaniu specjalnej soczewki kontaktowej na noc.  Soczewka założona na oko delikatnie dociskana przez powieki zmienia kształt rogówki niwelując wadę wzroku. Dzięki temu pacjenci nie wymagają korekcji w czasie dnia i jednocześnie następuje spowolnienie narastania krótkowzroczności u dzieci.

Zasada działania podobna jest do stosowania aparatu ortodontycznego na noc. Zaprzestanie stosowania soczewki ortokorekcyjnej powoduje stopniowy powrót do wartości wady wzroku sprzed terapii.

                        Korekcja krótkowzroczności

Zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem dla dzieci w każdym wieku. Najlepszą decyzją będzie stosowanie zamiennie, w zależności od potrzeb okularów i soczewek kontaktowych. W takiej sytuacji idealnie pasują soczewki kontaktowe jednodniowe, w których nie ma potrzeby czyszczenia i przechowywanie soczewek na noc. Przy każdym użyciu zakładana jest świeża para soczewek.

                        Nie martw się, jeśli Twoje dziecko ma krótkowzroczność

Istnieje wiele możliwości, aby zapewnić ostre i komfortowe widzenie. Po konsultacji ze specjalistą, wybierzesz metodę najbardziej odpowiadającą wymaganiom i potrzebom wzrokowym Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *