Dzieci i soczewki kontaktowe

Jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez rodziców dotyczy wieku, w jakim dzieci mogą zacząć nosić soczewki kontaktowe.

Nie ma jasno określonego wieku, od którego każde dziecko może rozpocząć przygodę z soczewkami. Oko dziecka w każdym wieku jest w stanie tolerować soczewkę kontaktową. W szczególnych przypadkach nawet niemowlęta wymagają korekcji soczewkowej, w tym przypadku za zakładanie i zdejmowanie soczewek odpowiadają rodzice. Właściwszym pytaniem będzie ustalenie, czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby nosić soczewki kontaktowe. Czy będzie w stanie opanować zakładanie i zdejmowanie soczewek oraz czy będzie dbać o odpowiednią ich pielęgnację?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Głównym czynnikiem decydującym o sukcesie w nauce zakładania i zdejmowania soczewek będzie motywacja. Jeśli dziecko chce nosić soczewki kontaktowe, nawet początkowy strach nie będzie stanowić problemu. Obawy szybko mijają po pierwszym kontakcie soczewki z okiem.

Pielęgnacja soczewek

Rodzice najczęściej zastanawiają się, czy dziecko będzie sumiennie przestrzegać wymaganych zasad higieny. Wiele badań naukowych dowodzi, że dzieci w przeciwieństwie do osób dorosłych zdecydowanie częściej przestrzegają ustalonych zasad związanych z myciem rąk oraz czyszczeniem soczewek.

Komfort w soczewkach kontaktowych

Najczęściej dzieci nie odczuwają żadnego dyskomfortu w soczewkach kontaktowych. Dzieciom objawy suchości i zmęczenia oczu zazwyczaj są nieznane, produkcja filmu łzowego działa bez zarzutu stąd brak poczucia soczewki kontaktowej na oku.

Jak sprawdzić, czy nasze dziecko jest gotowe na aplikację soczewek kontaktowych?

Przyjrzyj się jak Twoje dziecko radzi sobie z wypełnianiem codziennych obowiązków. Czy nie ma problemów z myciem rąk przed posiłkiem, sprzątaniem pokoju lub systematycznym odrabianiem lekcji? Odpowiedź na to pytanie może dać jasny sygnał, w jakim stopniu Twoje dziecko jest gotowe na swoje pierwsze soczewki kontaktowe.

Dla dzieci najlepsze będą jednodniowe soczewki kontaktowe. Przy każdym użyciu korzystamy ze świeżej pary soczewek, bez potrzeby czyszczenia i przechowywania soczewek na noc w pojemniku.

Zabierz swoje dziecko na badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych, specjalista dobierze soczewkę kontaktową do parametrów oczu oraz przeprowadzi przez proces nauki zakładania i zdejmowania oraz pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *