Wpływ kosmetyków na soczewki kontaktowe

Większość kobiet noszących na co dzień soczewki kontaktowe stosuje różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy też okolic oczu.

Należy podkreślić, że nieprawidłowe stosowanie kosmetyków może przyczynić się do spadku komfortu użytkowania oraz  do zwiększenia ryzyka powikłań wśród pacjentów noszących na stałe soczewki kontaktowe.

Dobrym przykładem jest malowanie kredkami wewnętrznej strony powiek (np. powyżej linii dolnych rzęs), które to zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia brzegów powiek oraz powoduje zatykanie gruczołów Meiboma odpowiedzialnych za wydzielanie składników lipidowych filmu łzowego. Niedrożność gruczołów zaburza zaś prawidłową fizjologię filmu łzowego przyczyniając się do zmniejszenia objętości i jakości łez, a tym samym powstania wrażenia „suchego oka”. Należy pamiętać, iż aby soczewka kontaktowa była komfortowa i zapewniała dobre widzenie musi być ona dobrze zwilżona. Poza tym np. podczas stosowania pylących się cieni do powiek, lakierów do włosów, płynów do demakijażu itp. w przypadku gdy soczewki są na oczach dochodzi do gromadzenia się tych kosmetyków na powierzchni soczewki kontaktowej co zwiększa jednocześni ilość osadów na soczewce i może powodować przebarwienia materiału soczewki.

Zwiększona ilość osadów wpływa na obniżenie komfortu i pogorszenie jakości widzenia ( poczucie „zamglenia”) oraz może zaburzyć prawidłową ruchomość soczewki kontaktowej.

Wchodzące w skład wielu kosmetyków aromaty oraz konserwanty (np. thimerosal) mogą również powodować reakcje alergiczne spojówek czy też skóry wokół oczu.Symptomy reakcji alergicznej na kosmetyki są praktycznie takie same jak symptomy związane z innymi alergiami ocznymi.Należą do nich przede wszystkim zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk spojówek i powiek. Pojawienie się dolegliwości bólowych, wydzieliny, łzawienia czy też światłowstrętu wskazuje na infekcję bakteryjną, a nie odczyn alergiczny. Należy przy tym pamiętać, że reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użyciu bądź też  pojawić się po długim czasie – nawet kilku miesiącach prawidłowego stosowania produktu (tzw. reakcja opóźniona). Dlatego też w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej specjalista może zapytać zarówno o kosmetyki nowe wcześniej nie stosowane ale również takie stosowane od dawna ale z informacją o nowej/lepszej formule.

Aby uniknąć niepożądanych efektów użytkownicy soczewek kontaktowych powinni:
  • Zawsze myć ręce przed dotykaniem soczewek kontaktowych ( poza bakteriami na soczewkę mogą przedostać się również np. resztki kremu do rąk wywołując podrażnienie spojówek).
  • Zakładać soczewki przed wykonaniem makijażu (zabezpieczenie przed kontaktem z resztkami kosmetyków na rękach) i zdejmować zawsze przed demakijażem oczu.
  • Stosować kosmetyki hypoalergiczne.
  • Stosować bardziej kremowe ( nie pylące ) cienie do powiek. Kosmetyki należy nakładać tylko powyżej linii górnych rzęs oraz poniżej linii dolnych rzęs aby nie blokować ujść gruczołów na brzegach powiek.
  • Unikać tuszy wydłużających rzęsy (Zawierają one mikrowłókna, które mogą się dostać pod soczewkę i uszkodzić nabłonek rogówki). Najlepiej stosować tusze wodoodporne.
  • Używać kosmetyków w aerozolu (np. perfum czy też lakieru do włosów) przed założeniem soczewek. Jeżeli nie jest to możliwe powinno się mocno zacisnąć oczy podczas rozpylania
  • Regularnie wymieniać kosmetyki do makijażu (co 3 miesiące).
  • Przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładne czyszczenie soczewek. Pamiętajmy że przy stosowaniu soczewek dwutygodniowych czy też miesięcznych należy codziennie wyczyścić soczewkę w sposób mechaniczny położyć soczewkę na dłoni, zalać płynem i potrzeć z każdej strony przez 30 sekund opuszkiem palca.
  • Stosować soczewki jednodniowe oraz sztuczne łzy.

W przypadku gdy podejrzewają Państwo u siebie reakcję alergiczną należy przerwać noszenie soczewek kontaktowych i udać się do specjalisty na kontrolne badanie oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *