Uniwersalna soczewka kontaktowa

Najlepsza, uniwersalna soczewka kontaktowa – czy taka istnieje?

Setki razy spotkaliśmy się z terminem soczewki kontaktowe, wielu naszych znajomych lub członków rodzin ich używa, być może Ty również masz je właśnie na swoich oczach. Jeśli zapytalibyśmy kilka przypadkowych osób, których konkretnie soczewek używają zapewne usłyszelibyśmy nazwy różnych producentów i soczewek. Z czego to wynika, dlaczego większość osób nie używa jednej, „najlepszej” soczewki kontaktowej na rynku?  Odpowiedź jest dość prosta, każde oko jest inne, niepowtarzalne.

W tekście poniżej wyróżniono najważniejsze czynniki decydujące o doborze soczewek kontaktowych.

  1. Kształt soczewki

Tak samo jak różnimy się miedzy sobą wzrostem i wagą tak też nasze oczy mają różne „wymiary”. Ludzkie oko przypomina okrąg, a rogówka ludzkiego oka wygląda jak wybrzuszenie na powierzchni wspomnianego okręgu(patrz rysunek poniżej).

Soczewka kontaktowa dopasowuje się do kształtu tego wybrzuszenia, a jest ono inne dla każdego oka. Soczewki produkowane są w różnych krzywiznach (np. BC 8,4 lub 8,6) i średnicach (np. Dia 14,0 lub 14,2).

Z tego powodu należy przymierzyć soczewkę i pozwolić specjaliście ocenić dopasowanie.  Źle dopasowana soczewka może prowadzić do takich komplikacji jak uszkodzenia rogówki, czy stany zapalne.

  1. Rodzaj materiału

Obecnie dostępne soczewki kontaktowe znacząco różnią się pod względem, jakości materiałów, z których są wykonane. Starsze generacje soczewek wykonane były z materiałów o niskiej tleno-przepuszczalności oraz szybko wysychały na oczach, co skutkowało wieloma komplikacjami.

Obecnie stosuje się ulepszone materiały hydrożelowe, a częściej nowe materiały silikono-hydrożelowe, które dużo więcej tlenu do oka

  1. Nawilżenie soczewki

Aby wydłużyć czas komfortowego noszenia soczewek kontaktowych producenci stale udoskonalają swoje produkty. Część soczewek zanurzona jest w specjalnym płynie, którego zadaniem jest nawilżyć soczewki, a część zawiera środek nawilżający w swojej strukturze. Komfort w soczewkach nowej generacji jest nie nieporównywalnie wyższy.

  1. Parametry optyczne

Wydaje się, że w każdej soczewce powinniśmy uzyskać taką samą, jakość obrazu. W rzeczywistości ze względu na różnice w konstrukcji, materiale oraz technice produkcji, jakość uzyskanego obrazu w dwóch konkurencyjnych soczewkach o tej samej korekcji może być zupełnie różna.

Jakie korzyści płyną ze stosowania nowoczesnych soczewek kontaktowych?
  1. Zdrowie naszych oczu,
  2. Wysoki komfort noszenia,
  3. Doskonała jakość widzenia,

Jesteśmy świadkami stałego rozwoju nauki, medycyny i technologii. Warto iść z duchem czasu i w każdej dziedzinie naszego życia korzystać z najlepszych dostępnych rozwiązań, szczególnie, gdy dotyczy to naszego zdrowia.

  • Myślisz o zakupie pierwszych soczewek kontaktowych?
  • Odczuwasz dyskomfort lub niską ostrość wzroku w obecnie używanych soczewkach kontaktowych?
  • Od kilku lat korzystasz z jednego rodzaju soczewek kontaktowych?

 

Jeśli jedno z powyższych stwierdzeń jest Tobie bliskie umów się na wizytę do okulisty lub optometrysty zajmującego się doborem soczewek kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *